60 GHz microstrip filter in 0.13μm RF CMOS technology
This paper presents the design of a 60 GHz microstrip filter to be incorporated in an LNA circuit in CMOS at millimeter-wave (mmW) frequencies. The proposed filter is designed using 8-metal layers of 0.13μm Silterra RF CMOS technology with ultra top metal (UTM) as the signal line and metal M1 as the...
Saved in:
| Main Authors: | , |
|---|---|
| Format: | Article |
| Published: |
Institute of Electrical and Electronics Engineers Inc.
2017
|
| Online Access: | http://scholars.utp.edu.my/id/eprint/20249/ https://www.scopus.com/inward/record.uri?eid=2-s2.0-85014251067&doi=10.1109%2fSCORED.2016.7810065&partnerID=40&md5=e92dc0485a724757cbbf6a80040299d1 |
| Tags: |
Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
|
| _version_ | 1833335899551694848 |
|---|---|
| author | Harsoori, M.M. Zulkifli, T.Z.A. |
| author_facet | Harsoori, M.M. Zulkifli, T.Z.A. |
| author_sort | Harsoori, M.M. |
| building | UTP Resource Centre |
| collection | Institutional Repository |
| content_provider | Universiti Teknologi Petronas |
| content_source | UTP Institutional Repository |
| continent | Asia |
| country | Malaysia |
| description | This paper presents the design of a 60 GHz microstrip filter to be incorporated in an LNA circuit in CMOS at millimeter-wave (mmW) frequencies. The proposed filter is designed using 8-metal layers of 0.13μm Silterra RF CMOS technology with ultra top metal (UTM) as the signal line and metal M1 as the ground plane. The structure was simulated using 3D EM simulation tools, resulting in the insertion loss of 0.00874 dB and input and output return losses of 44.7 and 42.8 dB, respectively at 60 GHz resonant frequency. The filter design is potentially useful as the input and output matching of 50 ω for millimeter-wave (mmW) LNA. © 2016 IEEE. |
| format | Article |
| id | oai:scholars.utp.edu.my:20249 |
| institution | Universiti Teknologi Petronas |
| publishDate | 2017 |
| publisher | Institute of Electrical and Electronics Engineers Inc. |
| record_format | eprints |
| spelling | oai:scholars.utp.edu.my:202492018-04-22T14:47:50Z http://scholars.utp.edu.my/id/eprint/20249/ 60 GHz microstrip filter in 0.13μm RF CMOS technology Harsoori, M.M. Zulkifli, T.Z.A. This paper presents the design of a 60 GHz microstrip filter to be incorporated in an LNA circuit in CMOS at millimeter-wave (mmW) frequencies. The proposed filter is designed using 8-metal layers of 0.13μm Silterra RF CMOS technology with ultra top metal (UTM) as the signal line and metal M1 as the ground plane. The structure was simulated using 3D EM simulation tools, resulting in the insertion loss of 0.00874 dB and input and output return losses of 44.7 and 42.8 dB, respectively at 60 GHz resonant frequency. The filter design is potentially useful as the input and output matching of 50 ω for millimeter-wave (mmW) LNA. © 2016 IEEE. Institute of Electrical and Electronics Engineers Inc. 2017 Article PeerReviewed Harsoori, M.M. and Zulkifli, T.Z.A. (2017) 60 GHz microstrip filter in 0.13μm RF CMOS technology. Proceedings - 14th IEEE Student Conference on Research and Development: Advancing Technology for Humanity, SCOReD 2016. https://www.scopus.com/inward/record.uri?eid=2-s2.0-85014251067&doi=10.1109%2fSCORED.2016.7810065&partnerID=40&md5=e92dc0485a724757cbbf6a80040299d1 |
| spellingShingle | Harsoori, M.M. Zulkifli, T.Z.A. 60 GHz microstrip filter in 0.13μm RF CMOS technology |
| title | 60 GHz microstrip filter in 0.13μm RF CMOS technology |
| title_full | 60 GHz microstrip filter in 0.13μm RF CMOS technology |
| title_fullStr | 60 GHz microstrip filter in 0.13μm RF CMOS technology |
| title_full_unstemmed | 60 GHz microstrip filter in 0.13μm RF CMOS technology |
| title_short | 60 GHz microstrip filter in 0.13μm RF CMOS technology |
| title_sort | 60 ghz microstrip filter in 0.13μm rf cmos technology |
| url | http://scholars.utp.edu.my/id/eprint/20249/ https://www.scopus.com/inward/record.uri?eid=2-s2.0-85014251067&doi=10.1109%2fSCORED.2016.7810065&partnerID=40&md5=e92dc0485a724757cbbf6a80040299d1 |
| url_provider | http://eprints.utp.edu.my/ |
