Methane Production from the Digestion of Thermally Treated Food Waste at 80°C
Food waste is the most suitable feedstock for anaerobic digestion. However, methane yield from the digestion of food waste is low. Therefore thermal pretreatment serves as the best solution. Also, the effect of thermal pretreatment on food waste (Malaysian dietary) before anaerobic digestion has low...
Saved in:
| Main Authors: | , , , , |
|---|---|
| Format: | Article |
| Language: | en |
| Published: |
Dorma Journals
2020
|
| Subjects: | |
| Online Access: | http://eprints.uthm.edu.my/6609/1/AJ%202020%20%28408%29.pdf http://eprints.uthm.edu.my/6609/ |
| Tags: |
Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
|
| _version_ | 1833418141673193472 |
|---|---|
| author | Fadzil, Farizah Fadzil, Farihah Sulaiman, Siti Mariam Shaharoshaha, A'isyah Mardhiyyah Seswoya, Roslinda |
| author_facet | Fadzil, Farizah Fadzil, Farihah Sulaiman, Siti Mariam Shaharoshaha, A'isyah Mardhiyyah Seswoya, Roslinda |
| author_sort | Fadzil, Farizah |
| building | UTHM Library |
| collection | Institutional Repository |
| content_provider | Universiti Tun Hussein Onn Malaysia |
| content_source | UTHM Institutional Repository |
| continent | Asia |
| country | Malaysia |
| description | Food waste is the most suitable feedstock for anaerobic digestion. However, methane yield from the digestion of food waste is low. Therefore thermal pretreatment serves as the best solution. Also, the effect of thermal pretreatment on food waste (Malaysian dietary) before anaerobic digestion has low documentation. Hence this research aims to analyze the methane production and its kinetics from the digestion of thermally treated food waste. The result showed that thermal treatment improves the bioavailability of food waste, subsequently improve the methane production of food waste. The ultimate methane yield for thermally treated food waste at 80°C was 883.08 CH4/gVS higher than untreated food waste. The kinetic parameters observed from Modified Gompertz modeling were slightly lower from the laboratory data for both substrates. Thus, thermal pretreatment undoubtedly improved the anaerobic digestion of food waste. |
| format | Article |
| id | my.uthm.eprints-6609 |
| institution | Universiti Tun Hussein Onn Malaysia |
| language | en |
| publishDate | 2020 |
| publisher | Dorma Journals |
| record_format | eprints |
| spelling | my.uthm.eprints-66092022-03-10T02:47:52Z http://eprints.uthm.edu.my/6609/ Methane Production from the Digestion of Thermally Treated Food Waste at 80°C Fadzil, Farizah Fadzil, Farihah Sulaiman, Siti Mariam Shaharoshaha, A'isyah Mardhiyyah Seswoya, Roslinda TP368-456 Food processing and manufacture Food waste is the most suitable feedstock for anaerobic digestion. However, methane yield from the digestion of food waste is low. Therefore thermal pretreatment serves as the best solution. Also, the effect of thermal pretreatment on food waste (Malaysian dietary) before anaerobic digestion has low documentation. Hence this research aims to analyze the methane production and its kinetics from the digestion of thermally treated food waste. The result showed that thermal treatment improves the bioavailability of food waste, subsequently improve the methane production of food waste. The ultimate methane yield for thermally treated food waste at 80°C was 883.08 CH4/gVS higher than untreated food waste. The kinetic parameters observed from Modified Gompertz modeling were slightly lower from the laboratory data for both substrates. Thus, thermal pretreatment undoubtedly improved the anaerobic digestion of food waste. Dorma Journals 2020 Article PeerReviewed text en http://eprints.uthm.edu.my/6609/1/AJ%202020%20%28408%29.pdf Fadzil, Farizah and Fadzil, Farihah and Sulaiman, Siti Mariam and Shaharoshaha, A'isyah Mardhiyyah and Seswoya, Roslinda (2020) Methane Production from the Digestion of Thermally Treated Food Waste at 80°C. Journal of Environmental Treatment Techniques, 8 (3). pp. 1017-1022. ISSN 2309-1185 |
| spellingShingle | TP368-456 Food processing and manufacture Fadzil, Farizah Fadzil, Farihah Sulaiman, Siti Mariam Shaharoshaha, A'isyah Mardhiyyah Seswoya, Roslinda Methane Production from the Digestion of Thermally Treated Food Waste at 80°C |
| title | Methane Production from the Digestion of Thermally Treated Food Waste at 80°C |
| title_full | Methane Production from the Digestion of Thermally Treated Food Waste at 80°C |
| title_fullStr | Methane Production from the Digestion of Thermally Treated Food Waste at 80°C |
| title_full_unstemmed | Methane Production from the Digestion of Thermally Treated Food Waste at 80°C |
| title_short | Methane Production from the Digestion of Thermally Treated Food Waste at 80°C |
| title_sort | methane production from the digestion of thermally treated food waste at 80°c |
| topic | TP368-456 Food processing and manufacture |
| url | http://eprints.uthm.edu.my/6609/1/AJ%202020%20%28408%29.pdf http://eprints.uthm.edu.my/6609/ |
| url_provider | http://eprints.uthm.edu.my/ |
