Wide Band Open Ended Air Gap RLSA Antenna at 5.8GHz Frequency Band
RLSA antenna is a popular candidate for the application of Point to Point Microwave Link. This is due to its capability of carrying high speed signal. RLSA prototypes has been designed and developed at the frequency range of 5725 – 5875 MHz by few researchers. The classic design was using enclose ai...
Saved in:
| Main Author: | |
|---|---|
| Format: | Article |
| Language: | en |
| Published: |
IEEE
2012
|
| Subjects: | |
| Online Access: | http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/8548/1/2012_Wide_Band_Open_Ended_Air_Gap_RLSA_Antenna_at_5_8GHz_Frequency_Band.pdf http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/8548/ |
| Tags: |
Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
|
| _version_ | 1832716309696086016 |
|---|---|
| author | Mohd Ibrahim, Imran |
| author_facet | Mohd Ibrahim, Imran |
| author_sort | Mohd Ibrahim, Imran |
| building | UTEM Library |
| collection | Institutional Repository |
| content_provider | Universiti Teknikal Malaysia Melaka |
| content_source | UTEM Institutional Repository |
| continent | Asia |
| country | Malaysia |
| description | RLSA antenna is a popular candidate for the application of Point to Point Microwave Link. This is due to its capability of carrying high speed signal. RLSA prototypes has been designed and developed at the frequency range of 5725 – 5875 MHz by few researchers. The classic design was using enclose air gap as a separator between radiation surface and ground plane. Then, the slow wave material has been used in the RLSA cavity. The implementation of FR4 board to RLSA design recently has allowed a reconfigurable and beam shaping of radiation pattern.[5]. The open air gap cavity structure normally implemented in broadband planar antenna.[6] This structure normally provide a wide bandwidth and good return loss on the desired frequency. Therefore, an investigation of this technique and hybrid with FR4 board as a cavity material will be very interesting due to condition of easy to manufacture, lighter the antenna weight and durable.[7] |
| format | Article |
| id | my.utem.eprints-8548 |
| institution | Universiti Teknikal Malaysia Melaka |
| language | en |
| publishDate | 2012 |
| publisher | IEEE |
| record_format | eprints |
| spelling | my.utem.eprints-85482015-05-28T03:57:27Z http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/8548/ Wide Band Open Ended Air Gap RLSA Antenna at 5.8GHz Frequency Band Mohd Ibrahim, Imran TK Electrical engineering. Electronics Nuclear engineering RLSA antenna is a popular candidate for the application of Point to Point Microwave Link. This is due to its capability of carrying high speed signal. RLSA prototypes has been designed and developed at the frequency range of 5725 – 5875 MHz by few researchers. The classic design was using enclose air gap as a separator between radiation surface and ground plane. Then, the slow wave material has been used in the RLSA cavity. The implementation of FR4 board to RLSA design recently has allowed a reconfigurable and beam shaping of radiation pattern.[5]. The open air gap cavity structure normally implemented in broadband planar antenna.[6] This structure normally provide a wide bandwidth and good return loss on the desired frequency. Therefore, an investigation of this technique and hybrid with FR4 board as a cavity material will be very interesting due to condition of easy to manufacture, lighter the antenna weight and durable.[7] IEEE 2012-12-14 Article PeerReviewed application/pdf en http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/8548/1/2012_Wide_Band_Open_Ended_Air_Gap_RLSA_Antenna_at_5_8GHz_Frequency_Band.pdf Mohd Ibrahim, Imran (2012) Wide Band Open Ended Air Gap RLSA Antenna at 5.8GHz Frequency Band. 2012 IEEE International Conference on Wireless Information Technology and System. pp. 1-4. ISSN 978-1-4673-0946-2/12 |
| spellingShingle | TK Electrical engineering. Electronics Nuclear engineering Mohd Ibrahim, Imran Wide Band Open Ended Air Gap RLSA Antenna at 5.8GHz Frequency Band |
| title | Wide Band Open Ended Air Gap RLSA Antenna at 5.8GHz Frequency Band |
| title_full | Wide Band Open Ended Air Gap RLSA Antenna at 5.8GHz Frequency Band |
| title_fullStr | Wide Band Open Ended Air Gap RLSA Antenna at 5.8GHz Frequency Band |
| title_full_unstemmed | Wide Band Open Ended Air Gap RLSA Antenna at 5.8GHz Frequency Band |
| title_short | Wide Band Open Ended Air Gap RLSA Antenna at 5.8GHz Frequency Band |
| title_sort | wide band open ended air gap rlsa antenna at 5.8ghz frequency band |
| topic | TK Electrical engineering. Electronics Nuclear engineering |
| url | http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/8548/1/2012_Wide_Band_Open_Ended_Air_Gap_RLSA_Antenna_at_5_8GHz_Frequency_Band.pdf http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/8548/ |
| url_provider | http://eprints.utem.edu.my/ |
