2.4 GHz Microstrip Band Pass Filter
Abstract-This report insight the design, fabrication and testing of 2.4 GHz Bandpass Filter developed by using Microstrip Technology. The results acquired through R & D process have been simulated, analyzed and verified by using parallel-coupled lines filter topology, which were later, enhanced...
Saved in:
| Main Authors: | , |
|---|---|
| Format: | Conference or Workshop Item |
| Language: | en |
| Published: |
2007
|
| Subjects: | |
| Online Access: | http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/6845/1/Full_paper_BPF_%28icei_2007%29_ver_3.pdf http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/6845/ http://icei2012.utem.edu.my/ |
| Tags: |
Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
|
| _version_ | 1832716209858019328 |
|---|---|
| author | Othman, Abdul Rani Wasli, Chairulsyah |
| author_facet | Othman, Abdul Rani Wasli, Chairulsyah |
| author_sort | Othman, Abdul Rani |
| building | UTEM Library |
| collection | Institutional Repository |
| content_provider | Universiti Teknikal Malaysia Melaka |
| content_source | UTEM Institutional Repository |
| continent | Asia |
| country | Malaysia |
| description | Abstract-This report insight the design, fabrication and testing of 2.4 GHz Bandpass Filter developed by using Microstrip Technology. The results acquired through R & D process have been simulated, analyzed and verified by using parallel-coupled lines filter topology, which were later, enhanced by various value-aided software tools such as MATLAB (V 7.0), CorelDraw 12, Microwave Office (2004). For the optimal result, three samples were fabricated with the help of Microwave Office tools. The comparative filter response analyses were carried out with the help of vector network analyzer, which gives the best choice for further analysis and development. Comparative analyses were carried out for the optimization of both experimental and analytical data acquired through the design, simulation, and fabrication and testing process of the bandpass filter. Subsequent results demonstrate, through verification process, that the experimental results (measured) gives more or less same performance compare analytical one (calculated). |
| format | Conference or Workshop Item |
| id | my.utem.eprints-6845 |
| institution | Universiti Teknikal Malaysia Melaka |
| language | en |
| publishDate | 2007 |
| record_format | eprints |
| spelling | my.utem.eprints-68452015-05-28T03:45:35Z http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/6845/ 2.4 GHz Microstrip Band Pass Filter Othman, Abdul Rani Wasli, Chairulsyah Q Science (General) Abstract-This report insight the design, fabrication and testing of 2.4 GHz Bandpass Filter developed by using Microstrip Technology. The results acquired through R & D process have been simulated, analyzed and verified by using parallel-coupled lines filter topology, which were later, enhanced by various value-aided software tools such as MATLAB (V 7.0), CorelDraw 12, Microwave Office (2004). For the optimal result, three samples were fabricated with the help of Microwave Office tools. The comparative filter response analyses were carried out with the help of vector network analyzer, which gives the best choice for further analysis and development. Comparative analyses were carried out for the optimization of both experimental and analytical data acquired through the design, simulation, and fabrication and testing process of the bandpass filter. Subsequent results demonstrate, through verification process, that the experimental results (measured) gives more or less same performance compare analytical one (calculated). 2007 Conference or Workshop Item PeerReviewed application/pdf en http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/6845/1/Full_paper_BPF_%28icei_2007%29_ver_3.pdf Othman, Abdul Rani and Wasli, Chairulsyah (2007) 2.4 GHz Microstrip Band Pass Filter. In: The 1st International Conference on Engineering and ICT, 2007, Melaka, Malaysia, 2007, Melaka. http://icei2012.utem.edu.my/ |
| spellingShingle | Q Science (General) Othman, Abdul Rani Wasli, Chairulsyah 2.4 GHz Microstrip Band Pass Filter |
| title | 2.4 GHz Microstrip Band Pass Filter |
| title_full | 2.4 GHz Microstrip Band Pass Filter |
| title_fullStr | 2.4 GHz Microstrip Band Pass Filter |
| title_full_unstemmed | 2.4 GHz Microstrip Band Pass Filter |
| title_short | 2.4 GHz Microstrip Band Pass Filter |
| title_sort | 2.4 ghz microstrip band pass filter |
| topic | Q Science (General) |
| url | http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/6845/1/Full_paper_BPF_%28icei_2007%29_ver_3.pdf http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/6845/ http://icei2012.utem.edu.my/ |
| url_provider | http://eprints.utem.edu.my/ |
