5.75 GHz Microstrip Bandpass Filter for ISM Band
This paper presents on 5.75 GHz bandpass filter based on IEEE802.11a standard for wireless LAN application. The development of bandpass filter includes calculation, simulation, testing and measurement of the filter parameters process has been presented. Simulation software for this project used Ans...
Saved in:
| Main Authors: | , , , , , |
|---|---|
| Format: | Conference or Workshop Item |
| Language: | en |
| Published: |
2007
|
| Subjects: | |
| Online Access: | http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/6832/1/apace_2007_-2.pdf http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/6832/ http://www.apace2007.org/ |
| Tags: |
Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
|
| _version_ | 1832716207360311296 |
|---|---|
| author | Othman, A. R. Ibrahim, I. M. Selamat, M. F. M. Samingan, M. S. A. S. Aziz, A. A. A. Halim, H. C. |
| author_facet | Othman, A. R. Ibrahim, I. M. Selamat, M. F. M. Samingan, M. S. A. S. Aziz, A. A. A. Halim, H. C. |
| author_sort | Othman, A. R. |
| building | UTEM Library |
| collection | Institutional Repository |
| content_provider | Universiti Teknikal Malaysia Melaka |
| content_source | UTEM Institutional Repository |
| continent | Asia |
| country | Malaysia |
| description | This paper presents on 5.75 GHz bandpass filter based on IEEE802.11a standard for wireless LAN application. The
development of bandpass filter includes calculation, simulation, testing and measurement of the filter parameters process has been presented. Simulation software for this project used Ansoft Designer software. The filter operates at center frequency of 5.75 GHz with 100 MHz bandwidth and insertion loss below 10 dB. The bandpass filter contributes to the application of direct conversion front-end receiver for WLAN application at 5.8 GHz frequency. |
| format | Conference or Workshop Item |
| id | my.utem.eprints-6832 |
| institution | Universiti Teknikal Malaysia Melaka |
| language | en |
| publishDate | 2007 |
| record_format | eprints |
| spelling | my.utem.eprints-68322015-05-28T03:45:30Z http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/6832/ 5.75 GHz Microstrip Bandpass Filter for ISM Band Othman, A. R. Ibrahim, I. M. Selamat, M. F. M. Samingan, M. S. A. S. Aziz, A. A. A. Halim, H. C. Q Science (General) This paper presents on 5.75 GHz bandpass filter based on IEEE802.11a standard for wireless LAN application. The development of bandpass filter includes calculation, simulation, testing and measurement of the filter parameters process has been presented. Simulation software for this project used Ansoft Designer software. The filter operates at center frequency of 5.75 GHz with 100 MHz bandwidth and insertion loss below 10 dB. The bandpass filter contributes to the application of direct conversion front-end receiver for WLAN application at 5.8 GHz frequency. 2007-12-04 Conference or Workshop Item PeerReviewed application/pdf en http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/6832/1/apace_2007_-2.pdf Othman, A. R. and Ibrahim, I. M. and Selamat, M. F. M. and Samingan, M. S. A. S. and Aziz, A. A. A. and Halim, H. C. (2007) 5.75 GHz Microstrip Bandpass Filter for ISM Band. In: 2007 Asia-Pacific Conference on Applied Electromagnetics (APACE), 4-6 December 2007, Melaka. http://www.apace2007.org/ |
| spellingShingle | Q Science (General) Othman, A. R. Ibrahim, I. M. Selamat, M. F. M. Samingan, M. S. A. S. Aziz, A. A. A. Halim, H. C. 5.75 GHz Microstrip Bandpass Filter for ISM Band |
| title | 5.75 GHz Microstrip Bandpass Filter for ISM Band |
| title_full | 5.75 GHz Microstrip Bandpass Filter for ISM Band |
| title_fullStr | 5.75 GHz Microstrip Bandpass Filter for ISM Band |
| title_full_unstemmed | 5.75 GHz Microstrip Bandpass Filter for ISM Band |
| title_short | 5.75 GHz Microstrip Bandpass Filter for ISM Band |
| title_sort | 5.75 ghz microstrip bandpass filter for ism band |
| topic | Q Science (General) |
| url | http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/6832/1/apace_2007_-2.pdf http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/6832/ http://www.apace2007.org/ |
| url_provider | http://eprints.utem.edu.my/ |
