Measurement of bit error rate at 2.4 GHz due to lightning interference
This paper analyzes the interference of lightning flashes with wireless communication systems operating in the microwave band at 2.4 GHz. A bit error rate (BER) measurement method was used to evaluate BER during 3 heavy thunderstorms on January 25, March 17 and March 20, all in year 2011. In additio...
Saved in:
| Main Authors: | , , , |
|---|---|
| Format: | Conference or Workshop Item |
| Language: | en |
| Published: |
2012
|
| Subjects: | |
| Online Access: | http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/5464/1/ICLP.pdf http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/5464/ |
| Tags: |
Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
|
| _version_ | 1832716115832209408 |
|---|---|
| author | Ahmad, Mohd Riduan Mohd Esa, Mona Riza Rahman, Mahbubur Cooray, Vernon |
| author_facet | Ahmad, Mohd Riduan Mohd Esa, Mona Riza Rahman, Mahbubur Cooray, Vernon |
| author_sort | Ahmad, Mohd Riduan |
| building | UTEM Library |
| collection | Institutional Repository |
| content_provider | Universiti Teknikal Malaysia Melaka |
| content_source | UTEM Institutional Repository |
| continent | Asia |
| country | Malaysia |
| description | This paper analyzes the interference of lightning flashes with wireless communication systems operating in the microwave band at 2.4 GHz. A bit error rate (BER) measurement method was used to evaluate BER during 3 heavy thunderstorms on January 25, March 17 and March 20, all in year 2011. In addition, BER measurements also were done on January 21 and March 30, 2011 under fair weather (FW) conditions providing a baseline for comparison. The Transmitter-Receiver separation was fixed at 10 meter with line- of-sight (LOS) consideration. We infer that lightning interfered with the transmitted digital pulses which resulted in a higher recorded BER. The maximum recorded BER was 9.9·10-1 and the average recorded BER was 9.95·10-3 during the thunderstorms with the average fair weather BER values under the influence of adjacent channel interference (ACI) and co-channel interference (CCI) being 1.75·10-5 and 7.35·10-6 respectively. We conclude that wireless communication systems operating at 2.4 GHz microwave frequency can be significantly interfered by lightning. |
| format | Conference or Workshop Item |
| id | my.utem.eprints-5464 |
| institution | Universiti Teknikal Malaysia Melaka |
| language | en |
| publishDate | 2012 |
| record_format | eprints |
| spelling | my.utem.eprints-54642023-05-31T14:20:46Z http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/5464/ Measurement of bit error rate at 2.4 GHz due to lightning interference Ahmad, Mohd Riduan Mohd Esa, Mona Riza Rahman, Mahbubur Cooray, Vernon QA75 Electronic computers. Computer science This paper analyzes the interference of lightning flashes with wireless communication systems operating in the microwave band at 2.4 GHz. A bit error rate (BER) measurement method was used to evaluate BER during 3 heavy thunderstorms on January 25, March 17 and March 20, all in year 2011. In addition, BER measurements also were done on January 21 and March 30, 2011 under fair weather (FW) conditions providing a baseline for comparison. The Transmitter-Receiver separation was fixed at 10 meter with line- of-sight (LOS) consideration. We infer that lightning interfered with the transmitted digital pulses which resulted in a higher recorded BER. The maximum recorded BER was 9.9·10-1 and the average recorded BER was 9.95·10-3 during the thunderstorms with the average fair weather BER values under the influence of adjacent channel interference (ACI) and co-channel interference (CCI) being 1.75·10-5 and 7.35·10-6 respectively. We conclude that wireless communication systems operating at 2.4 GHz microwave frequency can be significantly interfered by lightning. 2012 Conference or Workshop Item PeerReviewed text en http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/5464/1/ICLP.pdf Ahmad, Mohd Riduan and Mohd Esa, Mona Riza and Rahman, Mahbubur and Cooray, Vernon (2012) Measurement of bit error rate at 2.4 GHz due to lightning interference. In: International Conference on Lightning Protection (ICLP), 1-6 September 2012, Vienna, Austria. |
| spellingShingle | QA75 Electronic computers. Computer science Ahmad, Mohd Riduan Mohd Esa, Mona Riza Rahman, Mahbubur Cooray, Vernon Measurement of bit error rate at 2.4 GHz due to lightning interference |
| title | Measurement of bit error rate at 2.4 GHz due to lightning interference |
| title_full | Measurement of bit error rate at 2.4 GHz due to lightning interference |
| title_fullStr | Measurement of bit error rate at 2.4 GHz due to lightning interference |
| title_full_unstemmed | Measurement of bit error rate at 2.4 GHz due to lightning interference |
| title_short | Measurement of bit error rate at 2.4 GHz due to lightning interference |
| title_sort | measurement of bit error rate at 2.4 ghz due to lightning interference |
| topic | QA75 Electronic computers. Computer science |
| url | http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/5464/1/ICLP.pdf http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/5464/ |
| url_provider | http://eprints.utem.edu.my/ |
