DIFS Modifications to Support QoS in IEEE 802.11g DCF Ad-hoc Networks
This paper describes and investigates the QoS provisioning technique used in IEEE 802.11g ad-hoc structure. This research then propose better scheme to support QoS by modifying the DCF Interframe Space (DIFS) to use new values to bias towards the high priority traffic...
Saved in:
| Main Authors: | , , |
|---|---|
| Format: | Conference or Workshop Item |
| Language: | en |
| Published: |
2009
|
| Subjects: | |
| Online Access: | http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/111/1/ICOCI09_cameraReady.pdf http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/111/ |
| Tags: |
Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
|
| _version_ | 1832715909503909888 |
|---|---|
| author | Md Khambari, M. N. Sahib, S. Othman, M. F. I. |
| author_facet | Md Khambari, M. N. Sahib, S. Othman, M. F. I. |
| author_sort | Md Khambari, M. N. |
| building | UTEM Library |
| collection | Institutional Repository |
| content_provider | Universiti Teknikal Malaysia Melaka |
| content_source | UTEM Institutional Repository |
| continent | Asia |
| country | Malaysia |
| description | This paper describes and investigates the QoS provisioning technique used in IEEE 802.11g ad-hoc structure. This research then propose better scheme to support QoS by modifying the DCF Interframe Space (DIFS) to use new values to bias towards the high priority traffic flow and distinguish it from the low priority traffic. Simulations are done using NS-2 and the findings presented. Results showed that better throughput can be achieved to provide better traffic flows on high priority traffic. |
| format | Conference or Workshop Item |
| id | my.utem.eprints-111 |
| institution | Universiti Teknikal Malaysia Melaka |
| language | en |
| publishDate | 2009 |
| record_format | eprints |
| spelling | my.utem.eprints-1112015-05-28T02:16:47Z http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/111/ DIFS Modifications to Support QoS in IEEE 802.11g DCF Ad-hoc Networks Md Khambari, M. N. Sahib, S. Othman, M. F. I. Q Science (General) QA75 Electronic computers. Computer science This paper describes and investigates the QoS provisioning technique used in IEEE 802.11g ad-hoc structure. This research then propose better scheme to support QoS by modifying the DCF Interframe Space (DIFS) to use new values to bias towards the high priority traffic flow and distinguish it from the low priority traffic. Simulations are done using NS-2 and the findings presented. Results showed that better throughput can be achieved to provide better traffic flows on high priority traffic. 2009-06-24 Conference or Workshop Item NonPeerReviewed application/pdf en http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/111/1/ICOCI09_cameraReady.pdf Md Khambari, M. N. and Sahib, S. and Othman, M. F. I. (2009) DIFS Modifications to Support QoS in IEEE 802.11g DCF Ad-hoc Networks. In: International Conference on Computing and Informatics (ICOCI) 2009, 24-25 June 2009. |
| spellingShingle | Q Science (General) QA75 Electronic computers. Computer science Md Khambari, M. N. Sahib, S. Othman, M. F. I. DIFS Modifications to Support QoS in IEEE 802.11g DCF Ad-hoc Networks |
| title | DIFS Modifications to Support QoS in IEEE 802.11g DCF Ad-hoc Networks |
| title_full | DIFS Modifications to Support QoS in IEEE 802.11g DCF Ad-hoc Networks |
| title_fullStr | DIFS Modifications to Support QoS in IEEE 802.11g DCF Ad-hoc Networks |
| title_full_unstemmed | DIFS Modifications to Support QoS in IEEE 802.11g DCF Ad-hoc Networks |
| title_short | DIFS Modifications to Support QoS in IEEE 802.11g DCF Ad-hoc Networks |
| title_sort | difs modifications to support qos in ieee 802.11g dcf ad-hoc networks |
| topic | Q Science (General) QA75 Electronic computers. Computer science |
| url | http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/111/1/ICOCI09_cameraReady.pdf http://eprints.utem.edu.my/id/eprint/111/ |
| url_provider | http://eprints.utem.edu.my/ |
