Influence of Fe2O3 in ZnO/GO-based dye-sensitized solar cell
Electron transport properties; Hematite; II-VI semiconductors; Open circuit voltage; Solid electrolytes; Sols; Zinc oxide; Electron recombinations; Electron transport; Excited electrons; Field emission electron microscopy; Gel electrolyte; Optimum concentration; Polyacrylonitrile (PAN); Porous struc...
Saved in:
| Main Authors: | , , , , , |
|---|---|
| Other Authors: | |
| Format: | Article |
| Published: |
Springer Science and Business Media Deutschland GmbH
2023
|
| Tags: |
Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
|
| _version_ | 1833349833471033344 |
|---|---|
| author | Abdullah H. Mahalingam S. Abu Bakar N.A. Manap A. Othman M.H.D. Akhtaruzzaman M. |
| author2 | 26025061200 |
| author_facet | 26025061200 Abdullah H. Mahalingam S. Abu Bakar N.A. Manap A. Othman M.H.D. Akhtaruzzaman M. |
| author_sort | Abdullah H. |
| building | UNITEN Library |
| collection | Institutional Repository |
| content_provider | Universiti Tenaga Nasional |
| content_source | UNITEN Institutional Repository |
| continent | Asia |
| country | Malaysia |
| description | Electron transport properties; Hematite; II-VI semiconductors; Open circuit voltage; Solid electrolytes; Sols; Zinc oxide; Electron recombinations; Electron transport; Excited electrons; Field emission electron microscopy; Gel electrolyte; Optimum concentration; Polyacrylonitrile (PAN); Porous structures; Dye-sensitized solar cells |
| format | Article |
| id | my.uniten.dspace-26876 |
| institution | Universiti Tenaga Nasional |
| publishDate | 2023 |
| publisher | Springer Science and Business Media Deutschland GmbH |
| record_format | dspace |
| spelling | my.uniten.dspace-268762023-05-29T17:37:27Z Influence of Fe2O3 in ZnO/GO-based dye-sensitized solar cell Abdullah H. Mahalingam S. Abu Bakar N.A. Manap A. Othman M.H.D. Akhtaruzzaman M. 26025061200 55434075500 57223328289 57200642155 57217148784 57195441001 Electron transport properties; Hematite; II-VI semiconductors; Open circuit voltage; Solid electrolytes; Sols; Zinc oxide; Electron recombinations; Electron transport; Excited electrons; Field emission electron microscopy; Gel electrolyte; Optimum concentration; Polyacrylonitrile (PAN); Porous structures; Dye-sensitized solar cells This work aims to study the influence of Fe2O3 in ZnO/GO-based DSSC incorporating PAN-based gel electrolyte. ZnO�Fe2O3/GO thin films and gel electrolyte were prepared using the sol�gel technique via spin-coating and polymerization of polyacrylonitrile (PAN) methods, respectively. The insertion of Fe2O3 in ZnO/GO improved the open-circuit voltage and fill factor significantly. However, large amount of Fe2O3 (0.3%) inhibited the electron transport with high electron recombination rate (keff = 3044.62�s?1). The main reason for the low efficiency in ZnO�Fe2O3(0.3%)/GO is due to the energy band misalignment with the failure of the excited electron from the LUMO of dye into the conduction band of ZnO�Fe2O3(0.3%)/GO. The study found that the optimum concentration of Fe2O3 is 0.2% for an efficient DSSC. ZnO�Fe2O3(0.2%)/GO-based DSSC exhibited slow electron recombination of 0.751�s?1. Moreover, the fine nanoparticles of ZnO�Fe2O3(0.2%)/GO observed through field emission electron microscopy show a more porous structure that improved the short-circuit current density in DSSC. � 2021, The Author(s), under exclusive licence to Springer-Verlag GmbH Germany, part of Springer Nature. Final 2023-05-29T09:37:27Z 2023-05-29T09:37:27Z 2022 Article 10.1007/s00289-021-03708-8 2-s2.0-85105548981 https://www.scopus.com/inward/record.uri?eid=2-s2.0-85105548981&doi=10.1007%2fs00289-021-03708-8&partnerID=40&md5=98ae8cb15f9bb3db75f23be609fad62e https://irepository.uniten.edu.my/handle/123456789/26876 79 6 4287 4301 Springer Science and Business Media Deutschland GmbH Scopus |
| spellingShingle | Abdullah H. Mahalingam S. Abu Bakar N.A. Manap A. Othman M.H.D. Akhtaruzzaman M. Influence of Fe2O3 in ZnO/GO-based dye-sensitized solar cell |
| title | Influence of Fe2O3 in ZnO/GO-based dye-sensitized solar cell |
| title_full | Influence of Fe2O3 in ZnO/GO-based dye-sensitized solar cell |
| title_fullStr | Influence of Fe2O3 in ZnO/GO-based dye-sensitized solar cell |
| title_full_unstemmed | Influence of Fe2O3 in ZnO/GO-based dye-sensitized solar cell |
| title_short | Influence of Fe2O3 in ZnO/GO-based dye-sensitized solar cell |
| title_sort | influence of fe2o3 in zno/go-based dye-sensitized solar cell |
| url_provider | http://dspace.uniten.edu.my/ |
