Hot corrosion of austenitic steel in Molten alkali sulphate deposits at 850°C
Link to publisher's homepage at http://www.materialography.de/PractMet/Archive/2008/index.php?id=g
Saved in:
| Main Author: | |
|---|---|
| Format: | Article |
| Language: | en |
| Published: |
Carl Hanser Verlag
2009
|
| Subjects: | |
| Online Access: | http://dspace.unimap.edu.my/123456789/6155 |
| Tags: |
Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
|
| _version_ | 1831782047196119040 |
|---|---|
| author | Mohammed Misbahul, Amin |
| author_facet | Mohammed Misbahul, Amin |
| author_sort | Mohammed Misbahul, Amin |
| building | UniMAP Library |
| collection | Institutional Repository |
| content_provider | Universiti Malaysia Perlis |
| content_source | UniMAP Library Digital Repository |
| continent | Asia |
| country | Malaysia |
| description | Link to publisher's homepage at http://www.materialography.de/PractMet/Archive/2008/index.php?id=g |
| format | Article |
| id | my.unimap-6155 |
| institution | Universiti Malaysia Perlis |
| language | en |
| publishDate | 2009 |
| publisher | Carl Hanser Verlag |
| record_format | dspace |
| spelling | my.unimap-61552009-06-18T08:53:05Z Hot corrosion of austenitic steel in Molten alkali sulphate deposits at 850°C Mohammed Misbahul, Amin Sodium sulphate Oxidation Steel, Stainless Oxidation rafe Austenitic steel Alloys Link to publisher's homepage at http://www.materialography.de/PractMet/Archive/2008/index.php?id=g 2009-06-18T08:53:05Z 2009-06-18T08:53:05Z 1996 Article Praktische Metallographie/Practical Metallography, vol.33 (5), 1996, pages 256-263. 0032-678X http://dspace.unimap.edu.my/123456789/6155 http://www.materialography.de/PractMet/Archive/2008/index.php?id=g en Carl Hanser Verlag Faculty of Science, University of Maiduguri, Nigeria. |
| spellingShingle | Sodium sulphate Oxidation Steel, Stainless Oxidation rafe Austenitic steel Alloys Mohammed Misbahul, Amin Hot corrosion of austenitic steel in Molten alkali sulphate deposits at 850°C |
| title | Hot corrosion of austenitic steel in Molten alkali sulphate deposits at 850°C |
| title_full | Hot corrosion of austenitic steel in Molten alkali sulphate deposits at 850°C |
| title_fullStr | Hot corrosion of austenitic steel in Molten alkali sulphate deposits at 850°C |
| title_full_unstemmed | Hot corrosion of austenitic steel in Molten alkali sulphate deposits at 850°C |
| title_short | Hot corrosion of austenitic steel in Molten alkali sulphate deposits at 850°C |
| title_sort | hot corrosion of austenitic steel in molten alkali sulphate deposits at 850°c |
| topic | Sodium sulphate Oxidation Steel, Stainless Oxidation rafe Austenitic steel Alloys |
| url | http://dspace.unimap.edu.my/123456789/6155 |
| url_provider | http://dspace.unimap.edu.my/ |
