Brillouin fiber laser with a 49 cm long Bismuth-based erbium-doped fiber
Brillouin fiber laser (BFL) has been demonstrated using a 49 cm long bismuth-based erbium-doped fiber (Bi-EDF) in conjunction with a 20 m long photonic crystal fiber as gain media with a simple ring resonator. The BFL operates at 1559.09 nm, which is 0.09 nm shifted from the Brillouin pump wavelengt...
Saved in:
| Main Authors: | , , |
|---|---|
| Format: | Article |
| Published: |
IOP Publishing
2010
|
| Subjects: | |
| Online Access: | http://eprints.um.edu.my/19783/ https://doi.org/10.1002/lapl.200910101 |
| Tags: |
Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
|
| _version_ | 1831506650017562624 |
|---|---|
| author | Harun, Sulaiman Wadi Shahi, Sharifeh Ahmad, Harith |
| author_facet | Harun, Sulaiman Wadi Shahi, Sharifeh Ahmad, Harith |
| author_sort | Harun, Sulaiman Wadi |
| building | UM Library |
| collection | Institutional Repository |
| content_provider | Universiti Malaya |
| content_source | UM Research Repository |
| continent | Asia |
| country | Malaysia |
| description | Brillouin fiber laser (BFL) has been demonstrated using a 49 cm long bismuth-based erbium-doped fiber (Bi-EDF) in conjunction with a 20 m long photonic crystal fiber as gain media with a simple ring resonator. The BFL operates at 1559.09 nm, which is 0.09 nm shifted from the Brillouin pump wavelength. The BFL also has a stable output with a side mode suppression ratio of 12 dB. |
| format | Article |
| id | my.um.eprints-19783 |
| institution | Universiti Malaya |
| publishDate | 2010 |
| publisher | IOP Publishing |
| record_format | eprints |
| spelling | my.um.eprints-197832018-11-30T01:50:57Z http://eprints.um.edu.my/19783/ Brillouin fiber laser with a 49 cm long Bismuth-based erbium-doped fiber Harun, Sulaiman Wadi Shahi, Sharifeh Ahmad, Harith QC Physics TK Electrical engineering. Electronics Nuclear engineering Brillouin fiber laser (BFL) has been demonstrated using a 49 cm long bismuth-based erbium-doped fiber (Bi-EDF) in conjunction with a 20 m long photonic crystal fiber as gain media with a simple ring resonator. The BFL operates at 1559.09 nm, which is 0.09 nm shifted from the Brillouin pump wavelength. The BFL also has a stable output with a side mode suppression ratio of 12 dB. IOP Publishing 2010 Article PeerReviewed Harun, Sulaiman Wadi and Shahi, Sharifeh and Ahmad, Harith (2010) Brillouin fiber laser with a 49 cm long Bismuth-based erbium-doped fiber. Laser Physics Letters, 7 (1). pp. 60-62. ISSN 1612-2011, DOI https://doi.org/10.1002/lapl.200910101 <https://doi.org/10.1002/lapl.200910101>. https://doi.org/10.1002/lapl.200910101 doi:10.1002/lapl.200910101 |
| spellingShingle | QC Physics TK Electrical engineering. Electronics Nuclear engineering Harun, Sulaiman Wadi Shahi, Sharifeh Ahmad, Harith Brillouin fiber laser with a 49 cm long Bismuth-based erbium-doped fiber |
| title | Brillouin fiber laser with a 49 cm long Bismuth-based erbium-doped fiber |
| title_full | Brillouin fiber laser with a 49 cm long Bismuth-based erbium-doped fiber |
| title_fullStr | Brillouin fiber laser with a 49 cm long Bismuth-based erbium-doped fiber |
| title_full_unstemmed | Brillouin fiber laser with a 49 cm long Bismuth-based erbium-doped fiber |
| title_short | Brillouin fiber laser with a 49 cm long Bismuth-based erbium-doped fiber |
| title_sort | brillouin fiber laser with a 49 cm long bismuth-based erbium-doped fiber |
| topic | QC Physics TK Electrical engineering. Electronics Nuclear engineering |
| url | http://eprints.um.edu.my/19783/ https://doi.org/10.1002/lapl.200910101 |
| url_provider | http://eprints.um.edu.my/ |
