Printed dipole antenna for 2.45GHz
This final year project proposes the printed dipole antenna. The antenna was design to operate at 2.45GHz for WLAN application using 50 Hz frequency for fabrication; this antenna used FR-4 substrate. This antenna was design and simulated using CST Microwave Environment Software. The performance of t...
Saved in:
| Main Authors: | , |
|---|---|
| Format: | Student Project |
| Language: | en |
| Published: |
2016
|
| Subjects: | |
| Online Access: | https://ir.uitm.edu.my/id/eprint/132012/1/132012.PDF https://ir.uitm.edu.my/id/eprint/132012/ |
| Tags: |
Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
|
| _version_ | 1860593069944995840 |
|---|---|
| author | Abdul Latif, Amirul Fikri Che Zakaria, Che Luqman Nul Hakim |
| author_facet | Abdul Latif, Amirul Fikri Che Zakaria, Che Luqman Nul Hakim |
| author_sort | Abdul Latif, Amirul Fikri |
| building | Tun Abdul Razak Library |
| collection | Institutional Repository |
| content_provider | Universiti Teknologi Mara |
| content_source | UiTM Institutional Repository |
| continent | Asia |
| country | Malaysia |
| description | This final year project proposes the printed dipole antenna. The antenna was design to operate at 2.45GHz for WLAN application using 50 Hz frequency for fabrication; this antenna used FR-4 substrate. This antenna was design and simulated using CST Microwave Environment Software. The performance of the designed antenna was analyzed in term of return loss, VSWR, bandwidth, radiation pattern and gain. The antenna was then fabricated on the substrate type FR- 4 and the output was measured using Vector Network Analyzer (VNA) to evaluate its performance measure result in S-parameter (S11), voltage standing wave ratio (VSWR), and bandwidth. The final S-parameter (SI 1) result for the single element dipole antenna frequency resonant shows at 2.51GHz WLAN with -11.41 dB to match the input resistant, the output of the feed line was accurate at 50 Q resistant so that it can test at the lab using Vector Network Analyzer (VNA) to measure the network parameter of electrical network. The antenna design, simulate and measured dipole antenna are deliberate within this report. |
| format | Student Project |
| id | my.uitm.ir-132012 |
| institution | Universiti Teknologi Mara |
| language | en |
| publishDate | 2016 |
| record_format | eprints |
| spelling | my.uitm.ir-1320122026-03-12T08:51:00Z https://ir.uitm.edu.my/id/eprint/132012/ Printed dipole antenna for 2.45GHz Abdul Latif, Amirul Fikri Che Zakaria, Che Luqman Nul Hakim Antennas This final year project proposes the printed dipole antenna. The antenna was design to operate at 2.45GHz for WLAN application using 50 Hz frequency for fabrication; this antenna used FR-4 substrate. This antenna was design and simulated using CST Microwave Environment Software. The performance of the designed antenna was analyzed in term of return loss, VSWR, bandwidth, radiation pattern and gain. The antenna was then fabricated on the substrate type FR- 4 and the output was measured using Vector Network Analyzer (VNA) to evaluate its performance measure result in S-parameter (S11), voltage standing wave ratio (VSWR), and bandwidth. The final S-parameter (SI 1) result for the single element dipole antenna frequency resonant shows at 2.51GHz WLAN with -11.41 dB to match the input resistant, the output of the feed line was accurate at 50 Q resistant so that it can test at the lab using Vector Network Analyzer (VNA) to measure the network parameter of electrical network. The antenna design, simulate and measured dipole antenna are deliberate within this report. 2016 Student Project NonPeerReviewed text en https://ir.uitm.edu.my/id/eprint/132012/1/132012.PDF Abdul Latif, Amirul Fikri and Che Zakaria, Che Luqman Nul Hakim (2016) Printed dipole antenna for 2.45GHz. (2016) [Student Project] (Unpublished) |
| spellingShingle | Antennas Abdul Latif, Amirul Fikri Che Zakaria, Che Luqman Nul Hakim Printed dipole antenna for 2.45GHz |
| title | Printed dipole antenna for 2.45GHz |
| title_full | Printed dipole antenna for 2.45GHz |
| title_fullStr | Printed dipole antenna for 2.45GHz |
| title_full_unstemmed | Printed dipole antenna for 2.45GHz |
| title_short | Printed dipole antenna for 2.45GHz |
| title_sort | printed dipole antenna for 2.45ghz |
| topic | Antennas |
| url | https://ir.uitm.edu.my/id/eprint/132012/1/132012.PDF https://ir.uitm.edu.my/id/eprint/132012/ |
| url_provider | http://ir.uitm.edu.my/ |
